Nanotechnologia – korzyści czy ryzyko?
21st May 2019
29. Konferencja European Childhood Obesity Group
11th July 2019
Kolejna edycja Letniej Szkoły FENS odbędzie się w dniach 19-23 sierpnia 2019 w Belgradzie. Kierowana jest do młodych badaczy, zajmujących się zagadnieniami epidemiologii i zdrowia publicznego, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i nabyć nowe umiejętności, zwłaszcza dotyczące zaleceń żywieniowych (food based dietery guidelines - FBDG). Szczegóły na stronie fensnutrition.org oraz w załączniku.
The Serbian Nutrition Society and the Faculty of Pharmacy /University of Belgrade/ will be hosting the FENS Summer School in Belgrade on 19th to 23rd August 2019. It is aimed at young scientists (students - master/doctoral and post-docs) preferentially with an epidemiological or public health background that would like to update their knowledge on how to translate scientific findings into recommendations . It will focus on food based dietary guidelines (FBDGs). Closing date for applications is 25 June 2019. For more information visit the new FENS website fensnutrition.org.